Cam Balkon Renkleri

Kış aylarında dahi balkonlarının keyfine devam etmek isteyen kişiler için tasarlanmış sistemler arasında cam balkonlar yer almaktadır. Dış etkenler ve hava şartlarından etkilenmeden balkonunuzda yararlanmanızı ve balkonunuzu dış dünyaya tamamen kapatmak için panoramik kapalı bir mekan elde edebilirsiniz.

Cam balkon uygulamalarında camların katlanarak aynı ya da farklı noktalarda toplanma özelliği ile mevsimsel değişimlerden minimum düzeyde etkilenirsiniz. Üstelik cam balkon renkleri balkona uygulanacak olan camın rengi konusunda da seçim yapabilirsiniz. Camın rengini tercih ederken alüminyum profillerin rengine de karar vermelisiniz. Ancak seçim konusunda aceleci davranmamalı ve tüm detayları düşünmelisiniz. Peki, cam balkon renkleri nelerdir ?

Cam balkonlar her evin ihtiyacını karşılayabilmek için temel olarak 5 renk seçeneğinde üretilmiştir. Renk seçenekleri arasında şeffaf, mavi, bronz, füme ve yeşil yer almaktadır. Üretimi yapılmakta olan bu renklerin dışında cam filmi ya da yine iki cam arasına uygulanabilecek lamine cam filmleri ile farklı renkte cam balkon rengi elde edilebilir.

Cam balkon Rengi Nasıl Seçilir ?

Cam balkon renkleri arasında hangisinin ihtiyacınıza en uygun olduğuna karar veremiyor olabilirsiniz. Peki, ihtiyacınıza en uygun cam balkon rengini nasıl seçebilirsiniz?

Cam balkon renk çeşitleri

Site Yaşayan Kişiler: Sitelerde genellikle bir yönetim bulunmaktadır ve bu bazı durumlarda yönetim cam balkonların renkleri konusunda karar sahibi olabilmektedir. Bu ev sahipleri için hem avantaj hem de dezavantaj olabilmektedir. Site yönetimi sitedeki genel estetiğe aykırı olmayacak daha renklerin tercihi konusunda ısrarcı davranmaktadır ve bu karara cam balkon yaptıracak ev sahiplerinin tamamı uymak zorundadır.

Sitelerde yer almakta olan bazı yönetimler ise cam veya alüminyum rengine karışmamaktadır ve bu konuda ev yönetimini özgür bırakmaktadır. Cam balkon rengi seçiminizi evinize en uygun şekilde seçebilirsiniz.

Müstakil Ev Sahipleri: kullanım amacınıza ve estetik anlayışına göre dilediğiniz renk cam balkonu tercih edebilirsiniz. Fakat cam balkon seçiminizde evinizin iç ve dış elemanlarını göz önünde bulundurmalısınız. Renk tercihinizde estetik olarak binanıza en uyumlu rengi seçmelisiniz.

Apartmanda Yaşayan Kişiler: Apartmanda yaşamakta olan kişiler de tıpkı sitelerde yaşamakta olan kişiler gibi binalarının dış yapısına uyumlu cam balkon rengi seçmelidir. Eğer binada farklı renklerde cam balkon rengi tercih eden kişiler var ise sizde evinizin mimarisine uygun bir renk seçiminde bulunabilirsiniz.

Siyah Cam Balkon Evi Karartır Mı?

Cam balkon uygulamalarında ev sahiplerinin en çok merak ettiği konular arasında siyah cam balkonun evlerini karartıp karartmayacağıdır. Siyah cam balkonlar dışarıdan bakıldığında kapalı bir havada oldukça koyu durmakta olan bir renktir. Ancak içeriden bakıldığında ise neredeyse şeffaf bir camdan bakılıyormuş gibi bir görünüş sunmaktadır. Siyah cam evinizin içini tamamen karartmamak la birlikte yine de ışığı evin içerisine daha az almaktadır.

cam balkon renkleri

Beyaz cam balkon ile siyah cam balkon arasında seçim yapmakta zorlanan kişiler olabilmektedir. Eğer müstakil, önü açık ve manzaralı bir apartman dairesinde iseniz ya da ışığı az alan bir evde yaşıyorsanız beyaz cam balkonu tercih edebilirsiniz. Beyaz renkten kasıt şeffaf camdır.

beyaz cam balkon ile siyah cam balkon arasında tercih yapmakta kararsız kalan kişilerin tercihlerini daha çok siyahtan yana kullandığı görülmektedir. Bunun en büyük sebebi ise hem her binaya uygun olması hem de evin iç kısmını daha az göstermesidir.

Cam Balkon Renk Kartelası

Cam balkon renk kartelasından tercih yaparken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç konu bulunmaktadır:

Cam Balkon Renkleri

  • Yaşadığınız bina yeni ve balkonun korkuluk kısımları camdan yapılmış ise korkulukta yer alan cama uygun bir rengi tercih edebilirsiniz.
  • Yaşamış olduğunuz binada yönetimin belirlemiş olduğu herhangi bir cam rengi var ise bu karara uygun rengi tercih etmeniz zorunludur. Cam balkon renkleri ne karar vermeden önce mutlaka bina yönetiminizden bu konuda bilgi alabilirsiniz.
  • Cam balkon uygulamasını yapacağınız yer kafeterya, restoran ve benzeri mekanlar arasında yer alıyor ise şeffaf cam balkon tercih etmelisiniz.
  • Eviniz müstakil ve balkonunuz çok fazla güneş alıyor ise bronz ya da füme renk bir camı tercih edebilirsiniz.
  • Oturmakta olduğunuz ev manzaralı ise manzaranın kesilmemesi için şeffaf renkte bir camı tercih edebilirsiniz.
  • Balkonunuzun mahremiyeti sizin için daha önemli ise gün ışığında füme renk camlar ihtiyacınıza daha uygundur.

Cam balkon sistemlerinin tamamında kullanılmakta olan camlar 8 mm kalınlığında ve temperli olarak üretilmektedir. Bazı sürme sistemleri ve askılı vitrinlerde kullanılmakta olan camlar ise 10 mm olarak üretilir. Konutlardaki ağırlıkların göz önünde bulundurulması ile camların 8 mm üretilmesine karar verilmiştir.

Cam balkon sistemlerinin paslanıp paslanmayacağıda bu sistemi tercih edecek kişiler tarafından değerlendirilen sorular arasında yer almaktadır. Peki, cam balkon sistemleri paslanma yapar mı? Uygulanan cam balkon sistemleri kesinlikle paslanma yapmamaktadır. Cam balkonlarda kullanılmakta olan malzemeler ilk şartlarına göre her koşul değerlendirilerek tasarlanmaktadır. Yağışlı mevsimlerin de değerlendirilmesi ile paslanmaya daha dayanıklı malzemeler tercih edilmektedir. Ancak firmalar maliyeti düşürmek nedeni ile kalitesiz alüminyumlar tercih edebilmekte ve bu neden ile yapılan cam balkon sisteminde paslanma meydana gelebilmektedir. Cam balkon yaptırmadan önce firmanın referanslarını detaylı incelemeli ve değerlendirmelerinizde örnek işlerinde paslanma gibi bir sorunun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Similar Posts

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir