Siyah Cam Balkon

Siyah Cam Balkon

Günümüzde sıklıkla tercih edilmeye başlanan cam balkon kullanışlılığı ve rahatlığı açısından ilgi odağı olmayı başarıyor. Her mevsimde ve hava koşulunda balkonunuzu rahatlıkla kullanmayı amaçlayan bu sistem siyah cam balkon ve beyaz cam balkon şeklinde ikiye ayrılıyor. İlk olarak siyah cam hakkında bilgi vereceğiz.
Siyah cam balkonun bir diğer adı da füme balkon dur. Evine cam balkon taktırmak isteyenlerin aklına gelen ilk soru ise siyah camın güneş ışığını engelleyip engellememesidir. Cam balkon her ne kadar çoğu kişi tarafından hayat kurtarıcı olsa da, camınızın siyah mı beyaz mı olacağında evinizin mevkisi çok önemlidir. Eğer bir apartman dairesinde ve bu apartmanların sık olduğu bir yerleşim yerinde yaşıyorsanız siyah cam balkon yaptırmak dezavantajınız olabilir. Çünkü balkonunuz yeteri kadar güneş ışığı almadığı için azda olsa gelen ışıkta siyah tarafından kırılır. Siyah cam balkon tahmin edildiği kadar bir karanlık vermese bile balkona direkt gelen güneş ışığından mahrum bırakır. Siyah renginin bir avantajı ise, renginden dolayı çok fazla kir belli etmemesidir. Ancak her cam balkonda olduğu gibi yağmur sonrasında su lekeleri kalabilmektedir. Ayrıca cam balkonun bir diğer avantajı ise eğer yüksek bir binada oturuyorsanız çocuklarınız için güvenlik açısından bir o kadar önemlidir.

Beyaz Cam Balkon

Beyaz Cam Balkon
En sık tercih edilen seçeneklerden biri olan beyaz cam balkon, siyah cam ile kıyaslandığında daha avantajlı olduğu görülmektedir. Gelen güneş ışıklarını hiç kesmeden direkt olarak içeriye alır. Ayrıca cam balkon sizlere hareket kısıtlaması getirmeden daha özgür bir mekan oluşturur. Çamaşır kurutmanın çok zor olduğu kış mevsimleri bu cam balkonun avantajı biraz daha artacaktır. En iyi cam balkon çoğu kişi tarafından beyaz camlarla yapılacak olan balkonlar olduğu ileri sürülmektedir. Beyaz cam balkon hem bulunduğunuz apartmanın göz zevkini bozmaz hem de siyah cam ile karşılaştırıldığında göze batmaz. Normal apartman dairelerinde en sık tercih edilen modeli ise katlanır beyaz cam balkon dur. Katlanır beyaz cam balkonun rahatlığı ise her bir açıdan açılabilen kısmın tek bir tarafta toplanmasıdır. Siyah cam balkona göre beyaz cam balkon özellikle apartmanların sık olduğu bölgede yaşayanların ışığı direkt olarak alması için en çok tercih ettiği modeller arasındadır.

Cam Balkon Güneşi Engeller Mi

Cam balkon güneşi engeller mi sorusundan önce cam balkonun birkaç özelliği, avantajları ve dezavantajlarından bahsedeceğiz. Kentleşmenin arttığı bu dönemlerde ne kadar çok bina yapılırsa odalarda bir o kadar küçülüyor. Özellikle geniş aileler bu durumdan çok fazla yakınırken bu soruna bir nevi çare olarak cam balkonlar geliştirilmiştir. Balkon tamamen cam ile kapatılarak daha geniş ve ferah bir ortam yaratmak amaçlanmıştır. Cam balkonlar herhangi bir kurum ve kuruluştan izin gerektirmeden rahatlıkla anlaşılan firma ile uygulanabilir. Fakat PVC doğrama sisteminin apartman dairesinde ki balkonlarda uygulanması yasal değildir. Çoğu yerlerde ilk olarak apartman sakinleri daha sonra ise belediyeler tarafından sorun teşkil etmektedir.

Cam Balkon Yaptırmanın Avantajları

• Eğer oturduğunuz apartman dairesi yüksek bir katta ise çocuklarınızın güvenliği açısından cam balkon taktırılabilmektedir.
• Oturduğunuz ev küçük ve sığmıyor iseniz balkonunuza cam balkon yaptırmak odanın genişlemesine neden olacaktır.
• Özellikle beyaz cam balkon yaptırmak odanızı karartmayacağı gibi daha ferah bir ortam yaratacaktır.
• Balkonunuz kapalı olduğu için sürekli yıkamak zorunda kalmayabilirsiniz.
• Balkonuzun içinde bulunan eşyaları kış döneminde kötü hava koşullarından (yağmur, kar…) koruyacaktır.
• Cam balkon taktırmak hiçbir şekilde içeriye su sızıntısı yapmaz.
• Kış mevsiminde zor kuruyan çamaşırların cam balkonda daha kolay kurumu olasılığı vardır.
Cam Balkon Yaptırmanın Dezavantajları
• Özellikle tamamen cam kaplı balkonlarda temizlik daha zorlaşabilir. Yüksek katlı bir apartmanda ikamet ediyorsanız dış yüzeyleri temizlemek risklidir ve çok dikkat edilmelidir.
• Diğer ve önemli bir dezavantajı ise maliyetidir. Eğer cam balkon yaptırmaya karar verdiyseniz mutlaka çok iyi bir firma ile anlaşmalı ve kaliteli malzemeler kullanılmasını belirtmeniz gerekmektedir. Eğer kalitesiz ürünlerle yapılırsa kış döneminde meydana gelecek hasarlar sizi daha çok zorlayabilir.

En çok merak edilen sorulardan olan cam balkonun güneş ışığını engelleyip engellememesidir. Eğer yapınızda beyaz cam balkon tercih edecek iseniz hiçbir sakıncası yoktur. Beyaz cam balkon güneş ışığını olduğu gibi içeriye almaktadır. Ancak siyah cam balkon veya bunun gibi koyu renk camlar tercih edecekseniz bulunduğunuz alana göre ışık gelmesini bir nebze engelleyecektir. Eviniz sık apartmanlar arasında yer alıyorsa güneş ışığıda balkonunuza o kadar az gelmektedir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir