Sürme Cam Balkon

Son dönemlerdeki modern yapılar ve çağdaş dairelerde evlerin alanının küçük olması nedeni ile balkonlarda yaşam alanlarına eklenmeye başladı. Balkonların kapatılabilmesi için ise modern yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında cam balkon sistemleri yer almaktadır. Sürme cam balkon sistemlerinde balkonun iç kısmında özel bir maddeden üretilmekte olan raylar ile hareket eden bir mekanizma bulunmaktadır. Bu mekanizma sayesinde camlar hem hareket eder hem de balkon köşelerine doğru katlanarak açılıp kapanır. Rayların daha uzun ömürlü kullanılabilmesi özel alüminyum ile üretim yapılır. Cam balkon sistemleri; sürme cam balkon, katlanır cam balkon ve ısı camlı cam balkon olarak farklı çeşitlere ayrılmaktadır.

Sürme cam balkon

Sürme Cam Balkon Nedir?

Sürme cam balkon sistemleri; pencere, balkon ve mekan bölmelerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Sürme cam balkonlarda damperli cam kullanılmakta ve bu sayede camın daha rahat hareket etmesi sağlanır. Camlar bu sayede her iki yöne de hareket edebilmektedir.

Sürme cam sistemlerinin kullanımı kafeteryalar, ofis bölme sistemleri ve benzeri alanlarda kullanılır. Bu sistemde kullanılan cam 8 ile 10 mm arasında değişmekte ve maksimum 3 metre yüksekliğe kadar kullanılabilir.

Eşiksiz sürme cam balkon sisteminin alt kısmında 5 mm yükseklikte parke bitiş çıtası şeklinde bir ray bulunmaktadır. Sürgülü cam sisteminde yükü 2 adet rulman ve üstte 2 adet tekerlek taşır. Cam sistemlerinde aksesuarlar paslanmaz malzemelerden hazırlanır.

Isı Camlı Sürme Cam Balkon Özellikleri

Isı camlı sürme cam balkon sistemleri şuanda mevcut olan sürme sistemlere alternatif bir tekniktir. Ofis, cafe, kış bahçeleri ve evinizin neredeyse her yerinde kolaylıkla tercih edebileceğiniz bir sistemdir. Isı camlı sürme balkonlarda camların ısı camlı ve çift taraflı temperli olması daha etkin yalıtım, güvenlik ve dolayısıyla enerji tasarrufu sağlar. Kullanılacak alana göre camın özelliği ve renginin performans değeri değişebilir. Üstelik bu camlar sayesinde daha konforlu ve yalıtımlı mekanlara sahip olabilirsiniz.

Isı camlı cam balkonun özellikleri;

 1. – Yana kayar bir sistem olup adından da anlaşıldığı gibi kasa üzerinde yer almakta olan raylar ile hareket etmektedir. Rayların üzerinde yer almakta olan camların ve yatay olarak hareket etmekte olan balkon sisteminin iç mekanda daralmaya sebebiyet verdiği bilinmelidir.
 2. – Sürme ısı camlı sistemde talep edildiği kadar kanat eklenebilmektedir. Kullanıldığı alanlarda biraz daralmaya neden olsa dahi giriş çıkış noktalarına engel olmaz.
 3. – Isı camlı sürme balkonun teknik yapısı hem 4 mm temperli cam, 6 mm temperli cam kullanımı için uygundur. Darbeye dayanıklı olması ile hem güvenliği sağlamasını hem de kırılma anında tehlike arz etmemesini sağlamaktadır.
 4. – Mekanizmanın alt kısımlarında bulunan rulmanlar sayesinde kolay ve sessiz çalışır.
 5. – Kanatlarında bulunmakta olan ara fitilleri sayesinde camların istenilen yere toplanması sağlanır.
 6. – Patentli alüminyum fitiller ömür boyu garanti kapsamında tutulur ve bu sayede sistemde yaşanacak bir arızada para ödemesi yapmanız engellenir.
 7. – Sistem geniş kasa modeline sahip olması ile dikkat çeker. Balkon parapeti tavanı karşılamıyorsa kolaylıkla uygulama yapılabilir. Kasa birleşme noktaları bu durumda 45 derece ile değil 90 derece ile kesilir.
 8. – Cam ebatından kaynaklanabilecek olan ağırlık artışlarında kullanılmakta olan rulman sayısı 3’e çıkartılır ve sistemde yükü çeken rulman sayısı artırılmış olur.
 9. – Sistemde kullanılan tüm maddeler paslanma yapmayacak şekilde tercih edilir ve uzun ömürlü olması sağlanır. Bu sayede kullanıldığı mekana vereceği hasarda indirgenmiş olur. Maksimum kanat yüksekliği 3200 mm, maksimum cam genişliği 1000 mm ve maksimum kanat ağırlığı 86 kg olabilir.

Sürme Cam Balkon Modelleri

Sürme cam balkon modelleri

Sürme cam modelleri arasında eşikli sürme sistem, eşikli ısı camlı sürme sistem, eşiksiz sürme sistem, eşiksiz sürme sistem bulunmaktadır.

 • Eşikli sürme sistem; kapı boşluğu gerektirmemesi ve maksimum kullanım alanı sürmesi ile diğer sistemlerden ayrışmaktadır. İç mekanın bölmeye uygun olması ile giriş ya da çıkış alanlarında güvenlik sağlamaktadır. Dönüşlü balkonlar için özel tasarlanmış alüminyum köşe profili sayesinde yalıtımı en üst düzeyde sağlamaktadır. Toz, su ya da dış etkenlerin ortama girişini en aza indirir. Üstelik alt rayında etkin ve şık tasarımlı su tahliyesi bulunmaktadır.
 •     Eşikli ısı camlı sürme sistem; eşikli sürme sistemin özelliklerinin yanı sıra 21,5 mm cam boşluğu bulunmaktadır. Kanatlarının yerinden çıkmasını engelleyebilmek ve aynı zamanda sürtünme sarsılmayı engelleyebilmek için üst tekerlekler kullanılmaktadır. Ayrıca camın yan kısımlarında bulunmakta olan çıtalar maksimum ısı yalıtım sağlamaktadır.
 • Eşiksiz sürme sistem; eşikli sürme sistemde olduğu gibi bu sürme sistemde de kapı boşluğuna ihtiyaç yoktur. Özellikle kış bahçesi, kaffe ya da vitrin gibi alanlarda rahatlıkla tercih edilebilir. Sessiz ve konforlu hareket imkanı sağlamaktadır. Alttan taşımalıdır ve tekerlek kısımları ayarlanabilir. Üst denge tekerinin ise sarsıntısız hareketi bulunmaktadır. Polyamitden üretilmekte olan profil kapakları estetik ve yüksek kalite sunmaktadır.
 • Eşiksiz ısı camlı sürme sistem; eşikli ısı camlı sürme sisteme benzer özellikleri ile dikkat çekmektedir. Fakat bu ısı camlı sürme sistemin en önemli özelliği kilit kısmının gizli olmasıdır. Kilit kısmının gizli olması ise güvenliğini üst kademelere taşımasını sağlamaktadır. Aynı zamanda ısı camlı sistemin imalat sürecini kısaltmakta olan birleştirme apar-atları bulunmaktadır. Bu apar-atlar sayesinde talep ettiğiniz ısı camlı sürme sisteme ulaşmanız hem daha kısa sürede olacak hem de bu sistemi uzun yıllar sorunsuz kullanabileceksiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir