Pergola Sistemleri

çardak
Latincede saçak anlamında pergule kelimesi dilimize pergola olarak geçmiştir. Aynı zamanda İtalyanca dilinde de pergola olarak geçmekte ve gölgelik anlamında kullanılıyor. Günümüzde birçok konut sahibi pergola sistemlerini kullanılıyor. Pergola sistemleri insanları yazın güneş ışığından korumak için etkili oluyor.
Pergola sistemleri yatay, büklümlü ve çatılı şeklinde tente kaplama ile yapılıyor. Pergola tente sistemi açılır kapanır özelliği sayesinde temiz hava alınmasını sağlayarak aynı zaman yağmur ve su geçirmiyor. İstendiği takdirde pergola tente sistemin etrafı cam ile kapatılarak açılır kapanır işlevi kazandırılabilir.

Böylelikle yaz kış demeden bahçenizde pergola sistemi ile uzun zaman geçirebilirsiniz. Bu sistem sayesinde gündüzlerde gölgeliğin tadını uzun süre çıkarma imkanı bulunuyor. Bu sistemlerin kullanılacakları bölgenin mevsim ve iklim koşulları ön planda tutulması gerekiyor. Ahşap ve alüminyum malzemeden üretilen pergola sistemleri bulunuyor.

Alüminyum malzemeden üretilen sistemler diğerlerine göre uzun ömürlü olduğu için sıklıkla tercih ediliyor. Pergola sistemleri kullanılırken ahşap olanların seçimi oldukça önemlidir. Çünkü pergola sistemleri için aynı zamanda doğru ağacın kullanılması önemli hususlar arasında yer alıyor.

Pergola Sisteminde Yanlış Malzeme Kullanımı

Yanlış malzemelerin kullanılması hem dayanıklı hem de uzun ömürlü olmasının önüne geçiliyor. Ayrıca bu sistemlerin kurulmasında bu konuda uzman olan kişilerden yardım alınması gerekir. Çünkü pergola sistemleri oldukça dikkat ve zahmet isteyen bir iştir. Tüm mevsimlerde kullanımı uygun olan pergola modelleri açılır kapanır özelliği sayesinde rahatlıkla uygulanıyor.

Kafeterya, kahvaltı salonu, verandalar, lokanta ve restoranlar gibi alanlarda kullanımı oldukça yaygındır. Ayrıca yaz ve kış bahçelerinde, havuzlarda ve diğer birçok alanda isteğe göre üstü açılır kapanır olarak üretimi yapılıyor.
Pergola sistemlerinde kullanılacak malzemeler kurulacağı alanın dekorasyonuna uygun olması önemlidir. Pergola sistemleri yapılacak alanın renk ve tasarımına uygun olması görsel açıdan zengin görünmesini sağlayacaktır. Pergola sistemlerin ergonomik yapısı aynı zamanda yaşamın kalitesini de artırıyor.

Estetik açıdan oldukça doyurucu ve kullanışlı bu sistemler dört mevsim boyunca kullanma olanağı sunuyor. İstanbul cam balkon her türlü mimari yapı ve projeye uygun pergola sistemlerinin üretimini yapıyor. Ayrıca olumsuz hava koşullarına karşı insanlara açık alanların olmasını yardımcı oluyor.

Pergola Nedir

Pergola sistemlerinin insanların yaşamlarında birçok faydası bulunuyor. İnsanlara hizmet sunan işletmeler veya kişilerin özel kullanım alanları için vazgeçilmez sistemler arasında pergola sistemleri geliyor. Günümüzde ışık sistemine sahip pergolalar daha fazla rağbet görüyor. Değişik model ve renklerde aydınlatma olanağı sunan pergola sistemleri görsel zenginliği ön plana çıkarıyor.

çardak
Ayrıca kumandalı olan sistemler oldukça kullanım kolaylığı sunuyor. Kolay açılıp kapanma özellikleri sayesinde bakımları ve temizliği de hızlı yapılmaktadır. Aynı zaman ortamda izolasyonun sağlanmasını katkı sunuyor.
Dayanıklılık açısında alüminyum olanlar daha çok tercih konusu oluyor. Birçok avantajı olan bu sistemlere led ışık sistemi kurulmasıyla ortamların ferah ve aydın olmasını sağlıyor. Yaz dönemine ve kış dönemine ayrı ışıklandırma sistemleri yapılarak farklı bir hava kazandırma imkanı da bulunuyor.

Serin bir yaz gününde bahçede bulunan ışıklandırma sistemlerimi havuza vurarak onun da ışığının pergola sistemine yansıması oldukça hoş bir hava yaratacaktır. Kumanda ile kolay kullanım kolaylığı sunan bu sistemler açık hava alanlarının genişlemesine olanak sunuyor. Pergola sistemleri hakkında verilen bu bilgiler sayesinde tercih edeceğin modeller ve türler aklınızda şekillenecektir. Pergola sistemleri sayesinde balkonların ömrü de uzuyor. Pergola sistemleri zahmetli bir iş olduğu için uzman kişiler tarafından yapılması ve kaliteli malzemelerin kullanımı önemlidir.

Doğru kurulum ile hem metal hem de ahşap malzemelerin kullanılmasına olanak sunuyor. Tüm dış mekanlarda kullanımı yaygın olan bu sistemleri aynı zamanda belediyeler yol kenarlarında kurulumu sağlamaktadır.
Doğal bir görüntü sağlamak adına yapılan ahşap pergola sistemleri yaklaşık olarak 50 yıl gibi ömürleri bulunuyor.

Pergola sistemleri denilince bahçelerde bulunan ve her mevsim kullanan bir bahçe alanı olarak düşünülüyor.
Sizlerde evinizin mimarisine ve tarzına uygun modelleri seçerek bütün mevsim kullanabileceğiniz bir gölgeliğe sahip olabilirsiniz. Son zamanlarda oldukça popüler olan elektronik aksamlı pergola sistemleri sayesinde istendiği zaman teras veya bahçenin üstü açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz. Ahşap pergola sistemleri ise daha çok verandalarda tercih ediliyor. Doğallıktan yana olanlar hasır pergola sistemlerini gönül rahatlığı ile kullanabilir.

Pergola Fiyatları

Birçok üründe olduğu gibi pergola sistemlerinin fiyatlarını belirleyen bazı faktörler bulunuyor. Bu sistemlerin fiyatlandırması ölçüler ve modellere göre değişkenlik gösteriyor. Ayrıca bu sistemlerin fiyatlarını malzemelerin ve işçiliğin kalitesi de belirliyor.

Bu sistemler genellikle kullanılacak en uygun ağaç ise karaçam oluyor. Bazı durumlarda ise Rus çamın da kullanıldığı görülüyor. Günümüzde en pahalı ve kaliteli ağaç cinsi ise tik ağacı olmaktadır. Pergola fiyatları hesaplanırken birçok husus göz önünde bulundururken aynı zaman da kullanılacak alanın ölçüsü de önemli bir yer tutar. Bu sistemlerin maliyeti daha çok kullanılan malzemelere dayanır. Malzemelerim maliyetinin yüksek olması sistemlerini da daha pahalı olmasına neden olabiliyor.

Metal olanlar ahşap malzemeye daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasının yanında daha uygun maliyetlide oluyor. Özellikle yeni tasarıma sahip bu sistemler evlere ve mimarlara uyumlu ve uygun olmaktadır. Bir pergola sistemin fiyatı yaklaşık olarak bir fiyat vermek yanlış olacaktır. Çoğu ev sahip masif ahşaptan yapılmış ve geleneksel tasarıma uygun olanlar tercih ediliyor. Projelerin maliyetlerini tasarım, malzemeler ve yerleştirmeler gibi faktörler yer almaktadır. Modern olarak bilinen pergolalar ultraviyole çatı ekranlarına sahip olarak üretimi yapılıyor. Bir verandaya, güverteye veya bahçeye gölge yapmanın en iyi yolu olarak bu sistem kullanmaktadır.

Pergola Çadırı

Katlanabilen özelliği olan pergola tente dört mevsim mevsim geniş bir gölgelendirme alanı sunuyor. Restoran, kafe, bahçe alanları ve benzeri mekanların olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklı, uzaktan kumanda ile açılıp kapatılabilen tenteler bulunuyor.

Sistem kurulurken çelik veya alüminyum konstrüksiyonlar gibi temel malzemelere kullanılırken kumaş ve triger kayışı gibi parçalarda bulunuyor. Sistemin genel özellikleri şöyle sıralayabiliriz. Yanlarında yer alan raylar öne doğru açılan ve direkler üzerinde bulunan kumandalı sistemler olarak biliniyor. Pergola sistemlerinin iskeleti genellikle alüminyum malzemeye sahiptir.

Brandalar ise 3 boyutlu bir tasarıma sahip ve uzun yıllar dayanıklı bir özelliği bulunuyor. Pergola sistemleri sayesinde gündüzleri tam bir gölgenin keyfini mutlu bir şekilde çıkartabilirsiniz. Aynı zaman da geceleri açılır kapanır özelliği ile yıldızları seyretmen imkanınız da bulunuyor. Yani estetik birçok özelliği yanında mekanlarınızın genişliğini de kontrol edebilirisiniz.

Pergola Çadırı
Dilerseniz bu sistemlerin etrafını cam ile kapatarak bir kış bahçesi oluşturabilirsiniz. Böylelikle kış aylarında da açık alandaymış gibi bahçenizde oturarak kış soğukluğundan etkilenmezsiniz. Pergola tente ile yatay, büklüm ve çatı şeklinde olan açıklıklar tente kaplaması sonucunda ferah alanlar oluşturulmaktadır.
Aynı zamanda pergola özel kumaş ile yağmurlu havalarda adeta bir yağmurluk görevi üstlenerek sizi koruyor. Kışın yağmurdan koruduğu gibi yazın sıcaklığında serin bir ortam oluşturmaktadır. İstanbul cam balkon her mevsim sizi ve sevdiklerinizi dış etkilerden koruyan pergola sistemlerinin üretimini itina ile yapıyor.

Pergola Modelleri

Günümüzde üretimi yapılan birçok pergola modeli bulunuyor. Bu modeller arasından en çok yazlık evlerde ve sitelerde tercih edilen ahşap pergola türüdür.

  • Ahşap pergola sistemlerinde 1. sınıf ağaç olarak Rus çamı kullanılıyor. Bu çam türü bu sistemlerde kullanılmak üzere Rusya’nın Sibirya bölgesinden geliyor. Ağaçların hem yumuşak olması hem de budaksız olması nedeniyle kolaylıkla işlenmektedir. Rus çamı birçok alanda kullanıldığı Ülkemizde oldukça rağbet görmektedir.
  • Ahşap pergola sistemleri daha çok kullanıcıların istekleri doğrultusunda şekilleniyor. Ayrıca metal ürünlerden yapılan modern pergolalar da kullanımı yaygınlaşmaktadır. Hem ahşap hem de metal pergola sistemlerinde işçilik ve kalite önemli hususlar arasında yer alıyor.
  • Otomatik pergola , istenildiği zaman ve dilediğiniz kadar uzaktan kumanda yardımı ile hareket ettirilerek kullanılır.
  • Sabit Pergola, sistemleri kurulumu yapılırken kalıcı olarak montajı yapılır ve hareket ettirme özelliği eklenmeyerek kurulur.
  • Yarım veya Kapalı Pergola sistemlerinin üst kısımlar bitki sardırılabilen malzeme kullanılması mekana güzellik katar. Demir, ahşap, yazlık gibi pergola modelleri en önemlileri arasında yer alıyor. ve üst kısmı sarmaşık veya üzüm bağı ile kaplanır. Yaylarda bile kurulan bu doğal sistemler ile manzaranın ve doğanın tadını keyifle çıkarabilirsiniz.

Similar Posts

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir